Doğal Antibiyotik: Soğan Suyu

Doğal Antibiyotik: Soğan Suyu

 

Doğal Antibiyotik Olarak Soğan Suyu

Özellikle mevsim geçişlerinde bünyeler hastalıklara dirençsiz hale gelir. Alışılmışın dışında bir hareket vardır tabiatta. Her zamanki rutin günlerini yaşamıyordur vücut. O yüzden farklı mikroplar aşındırır kapısını, bir iki teğet geçer belki ama en sonunda yakalanır birisine. Bu hikaye her mevsim geçişinde tekrarlanır gider. Bu durum yaşandığı anda genel eğilim yapışırız antibiyotiklere. Yararları vardır muhakkak ancak zararlarını da herkes bilir muhakkak. Konumuz hikaye değil, sadede gelelim.

Paçamızdan yakalandığımız o gün hastalıkla savaşmak için bir de doğal bir yöntem olarak soğan suyunu deneyebiliriz. Doğal bir çözüm olduğu için yan etkisi de yok dolayısı ile kaybedecek hiçbir şeyimiz yok. Yakalanmadan önce de kullanabiliriz tabi, hastalığa yakalanmamak için, önleyici tedbir olarak. Soğan için herkes antibiyotik der zaten. Ama en kolay yoldan tüm yararını elde etmek için soğan suyunu hazırlayabiliriz evimizde, hem ekonomik hem etkili.

 

Soğan Suyu Nasıl Hazırlanır?

Aslında oldukça basit. Soğan kabukları soyulur, birkaç parçaya kesilir, bir kabın içerisine atılır. Soğanın büyüklüğüne göre bir su bardağı kadar (biraz fazlası da olabilir) su ilave edilir. Kaynatılır. Kaynamaya başladıktan 5-10 dk sonra soğan suyu resimdeki rengini alır. İster sıcak ister biraz bekleterek ılık tüketebiliriz, ama tüketelim! Hastalık geçene kadar bir iki defa bu şekilde hazırlayabiliriz.