Çift Ağızlı Kemik Tarak

Çift Ağızlı Kemik Tarak

manda boynuzu
40,00 TL

 

Çift Taraflı (Ağızlı) Kemik Tarak, tamamen el işçiliği ile manda boynuzundan üretilir. Hiçbir katkı maddesi içermediği gibi cila vb. maddeler de kullanılmaz. Halk arasında bit tarağı diye de adlandırılır.

Manda, inek, dağ keçisi, koç gibi hayvanların boynuzlarından üretilen taraklar doğal olması yanında yapısı insan tırnağına benzediği ve deriye birebir uyumlu olması nedeniyle tercih edilir. Plastik tarakların hakimiyetinden önce ahşap taraklarla beraber yaygın olarak kullanılan kemik taraklar evlenecek kızların da çeyizlerinin olmazsa olmaz parçalarındandı. Günümüz değişen alışkanlıklarında yerini doğal olmayan ama çok daha ucuz ve belki zaman zaman gösterişli de olabilen plastik taraklara bıraktı. Bir köşede unutuldu, üreten ustalarımız azaldı.

 

Kemik Tarakların Özellikleri

  • Kemik taraklar doğal olması nedeniyle saçlarda elektriklenme yapmaz ve kepek oluşumunun azalmasına olumlu katkı yapar.
  • Kemik tarakların birebir özelliği değil belki ama tarak kullanmak saç diplerine masaj yaptığı ve saç diplerindeki kan akışını hızlandırdığı için saç diplerindeki kanın tazelenmesine ve bu nedenle saç köklerinin daha rahat beslenmesine yol açarak saçların güçlenmesine, saç dökülmesinin azalmasına da katkıda bulunur.
  • Bu tarakların her bireri hayvanların boynuzlarının temizlenip kurutulup dinlendirildikten sonra elde şekillendirilmesi ile üretilmiştir. Her bireri el emeğidir, el sanatıdır.
  • Herhangi bir katkı maddesi, koruyucu, cila, vernik vb. kullanılmaz. Üzerlerindeki parlaklık boynuz tarak şekline getirildikten sonra keçe ile parlatılması işlemidir.

 

Ölçüleri: ~90x95 mm  •  Menşei: Ahlat  •  Uyarı: Islandığında boynuzun yapısı gereği hafif koku yapabilir.


Arama etiketleri: elde üretim doğal çift taraflı ağızlı kemik tarak nerede satılır nereden satın alınır fiyatı ne kadar nerede bulunur satın almak el yapım boynuz bay bayan bit tarağı

Bu ürünle ilgili yorum yapın
 
Benzer Ürünler
Şimşir KD Tarak

el yapım

0 yorum
   
30,00 TL
  Sepete Ekle