GDO İle Yaşamak İstemiyoruz!

GDO İle Yaşamak İstemiyoruz

 

GDO ile Yaşamak İstemiyoruz!

GDO denildiğinde daha masum gibi gözüken bu ifade (G)enetiği (D)eğiştirilmiş (O)rganizmalar deyince hala masum mu geliyor bize? Hele ki doğal bir hayatı benimsemiş ve burada iseniz mümkün değil ama faraza hala masum geliyorsa başımızı iki elimiz arasına alıp farkındalığımızı artıralım. Peki, genetiği değiştirilmiş ne demek biraz irdeleyelim istedik, amacımız zaten GDO kelimesi sizi etkiliyorsa bunun katsayısını artırmak, etkilemiyorsa bir dirsek atmak.

Genetiği Değiştirilmiş Organizmaları Genetik Mühendisleri farklı teknikler uygulayarak bitkinin yapısı içerisine zerk eder ve o meyve veya bitkinin doğal yapısını değiştirir. Farklı şekilde çalışmasını; örneğin çekirdek ya da tohum üretmemesini, rengi hafif kırmızı ise daha kırmızı olmasını ya da içerisinde bazı şeyleri düzenleyen farklı canlılar oluşmasını sağlarlar. Biz bunları direk, doğrudan, hiçbir filtreye tabi tutmadan vücudumuza alırız. Bu canlı organizmalar maalesef bizim yapımızda da uzun vadede sıkıntılar çıkmasına neden olur. Biz mekanik değiliz, doğal döngüde tamamen doğal koşulların varlığı ile varlığını devam ettirebilen bir türüz. Dolayısı ile bizim de doğamız bu organizmalarla bozulmakta.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın son kararı ile GDO miktarı eğer %0,9’un altında ise biz bunu yuvarlayalım %1’in altında ise bu GDO’lu değil, GDO bulaşanıdır. Dolayısı ile yiyelim, içelim çok da bir problem yaşamayız anlayışına resmiyet kazandırmış durumda. GDO’suz olarak kendi kendimize yetemiyor muyuz, varlığımızı devam ettiremiyor muyuz da GDO ile yaşamanın bir olur yanına bakıyoruz ilginç. 17 adet hayvan yemlerinde kullanılan GDO Bakanlık kararınca ithal edilebilir artık.

Bugüne kadar doğrudan insanların yediği gıda maddelerinde kullanılamayan GDO bu karar ve sonrası artık kullanılabilir. Örneğin GDO kullanılmış 14 Mısır çeşidi ve 3 Soya çeşidi bu karar ile bebek maması dahil her gıda maddesinde kullanılabilir olmasının önü açıldı. Biz %1’in küçük bir oran olduğunu düşünmüyoruz, dolayısı ile bu oranın altı olursa yiyebiliriz fikrini kabul etmiyoruz, edemiyoruz. Aslında biz binde 1 on binde 1’i de istemiyoruz. Düşüncemiz net aslında: GDO ile yaşamak istemiyoruz !

Kaynak bilgi Forbes, Vikipedi ve Buğday adreslerinden alınıp derlenerek yazılmıştır.